PSYCHODIETETYKA

Psychodietetyka koncentruje się na psychologicznych aspektach odchudzania i utrzymania obniżonej masy ciała, które pełnią istotną rolę na każdym etapie utraty zbędnych kilogramów. Elementy psychodietetyki obejmujące m.in diagnozę psychologicznych przyczyn nadwagi, rozwiązywanie pozażywieniowych przeszkód w utracie masy ciała, wzmacnianie motywacji i zapewnienie wsparcia są ważną częścią każdej terapii odchudzającej w mojej poradni.

Najczęściej pacjenci jako cel spotkania ze mną wskazują redukcję masy ciała, poprawę sylwetki, ogólnie lepszy wygląd. I tutaj pojawia się irytujące pytanie z mojej strony „dlaczego?”

Zdecydowanie intencją mojego pytania, jest dotarcie do istoty problemu, z którym muszą mierzyć się moi pacjenci, zatem zadaję je po to, aby poznać motywy które kierują pacjentem chcącym zmienić swoje życie i sposób odżywiania. Pozwala mi ono również poznać, czy motywacja jest zewnętrzna czy wewnętrzna.

Z motywacją zewnętrzną mamy do czynienia, gdy pacjent zostaje skierowany do dietetyka przez lekarza, który uważa, że redukcja masy ciała poprawiłaby jego stan zdrowia.

Dużo łatwiejsze zadanie przed dietetykiem, czy psychodietetykiem, jest wtedy gdy pacjent sam dla siebie pragnie zmienić swój sposób żywienia. Wszelkiego rodzaju trudności, przeszkody które mogą się pojawić na jego drodze dużo łatwiej pokonać, znaleźć rozwiązanie i wziąć z nich lekcje na przyszłość, czyli zamienić je w zasoby.

Zatem…moja pomoc polega nie tylko, na zmodyfikowaniu sposobów odżywiania, przekształceniu go w jakościowe z ilościowego, ale przede wszystkim w zrozumieniu samego siebie, akceptacji, podniesieniu poczucia wartości, a tym samym polubienia siebie.